Quantcast
Channel: erkölcs –Újragondoló
Viewing all articles
Browse latest Browse all 9

Egy el nem követett kövezés

$
0
0

woman-at-the-well

Egy alkalommal néhány férfi odarángatott egy nőt Jézushoz, akit házasságtörés közben tetten értek, és Jézust döntéshelyzetbe szorították. Mit mondasz erre, Jézus. Lássuk, mennyire is vagy te törvénytisztelő. Isten törvénye azt mondja, hogy az ilyeneket meg kell kövezni. Nincs joga az élethez. Jézus, lássuk csak, mennyire vagy igaz hívő. Ha nem ítéled el a nőt, és nem adsz legitimációt nekünk, hogy megöljük, akkor nem is vagy istenhívő. Lássuk, mit tudsz!

Az egyik kedvenc történetem, mert nagyon jól megvilágítja, mi a baj az ítélkezéssel. Nézzük meg, mi is a galiba, és hol rejtőzködik a rosszindulat és a képmutatás.

  1. A férfiak a nőt eszközként használták arra, hogy Jézust csőbe húzzák. Minden etikai érv ellene mond annak, hogy valakit eszközként használjunk fel igazunk alátámasztására. Főleg, ha kiszolgáltatott, márpedig az asszony, asszony-voltánál fogva kiszolgáltatott volt, kevés joggal és sok kötelezettséggel. A férfiakat a legkisebb mértékben sem érdekelte az asszony. A lényeg saját igazuk bebizonyítása volt, és Jézus tőrbe csalása.
  2. Ha valaki házasságtörés közben tetten érnek, valószínűleg ott találják a férfit is, de hogy, hogy nem, a férfi nem volt ott. Nem egy asszonyt és egy férfit vittek oda Jézushoz, hanem csak az asszonyt. Igencsak nehéz valakit úgy tetten érni házasságtörés közben, hogy nincsen ott vele egy ellenkező nemű ember is. Itt látszik a „törvénytisztelő hívők” képmutatása: a férfi valamilyen oknál fogva megtehette azt, amit a nő nem. Sajátos törvényértelmezés, nem? A mózesi törvény, amire hivatkoznak a férfiak, azt mondja, hogy a nőt és a férfit is meg kell kövezni. Hol van a férfi? Még az is lehet, hogy ott van a többiekkel, és miután kihasználta az asszonyt, még segédkezik a megölésében is. Nem is lehet egyszerűbben eltakarítani a házasságtörés bizonyítékait…
  3. Jézus azt mondja az ott álló önigazult társaságnak, hogy aki közületek bűntelen, az vessen rá először követ. Ez nagyon fontos: amikor a zászlómra tűzöm egy másik ember bűnét, és pellengérre állítok valakit a bűne miatt, akkor a saját bűnömet szépen elrejtem. A farizeus és a vámszedő tipikus esete: még jó, hogy nem vagyok olyan (bűnös), mint ez a vámszedő itt… Rendben, a nő bűnt követett el, ebben igazatok van, DE meri-e közületek valaki azt állítani, hogy ő nem bűnös? A férfiakban volt annyi önkritika, meg szégyenérzet, hogy eloldalogtak, mert valljuk meg őszintén, a saját bűneink elég okot szolgáltatnának arra, hogy minket is megkövezzenek.
  4. Jézus leguggol és a föld porába ír valamit. A bibliamagyarázókat a kezdetektől nagyon foglalkoztatta, hogy vajon Jézus mit írhatott a porba. Néhány egyházatya azt mondta, hogy Jézus valószínűleg az ott állók bűneit sorolta fel. Mások azt mondják, hogy a mózesi törvény teljes szövegét írta fel a porba. Megint mások azt mondják, hogy Jézus a porba írta, hogy az ott álló férfiak ugyanabban a bűnben vétkesek, amiért az asszonyt meg akarják kövezni. Nem tudjuk, mit írt a porba, de az előtte elhangzó mondat (az vessen rá először követ, aki közületek bűntelen) és a porba írt szöveg igen hatásos volt, mert mire Jézus felegyenesedett, már nem volt ott egy magabiztos, önigazult férfi sem, csak ketten álltak ott, az asszony és Jézus.
  5. Jézus ez után megkérdezi a nőtől, hogy senki sem ítél el téged? Mire a nő: senki, Uram. Érdekes ez a lelkigondozói attitűd: Jézus az asszonyra bízza saját bűnössége felismerését. Érdekes az is, hogy az asszony nem azt mondja, hogy senki Uram, hiszen nem is vagyok bűnös, végre elhúztak innen ezek a nagyokos, vérszomjas, hímsoviniszta disznók. Csak ennyit: senki, Uram. De nyilvánvalóan az asszony tudatában volt annak, hogy amit elkövetett, nem volt helyes. Jézus ezután ezt mondja: én sem ítéllek el. Aki közületek bűntelen… akkor Jézus miért nem kövezte meg az asszonyt? Hiszen ő nem hogy a házasságtörés bűnében nem volt érintett, de ő teljesen bűntelen volt! Úgy hiszem, azért, mert Isten nem a halálban, hanem az új életben gyönyörködik.
  6. Jézus új esélyt ad az asszonynak, ellenben a férfiakkal, akik meg akarták kövezni. Ezt mondja: menj el, és többé ne vétkezz. Nem kisebbíti a bűnét, DE nem is mondja azt, hogy menj el, most megúsztad, de vésd jól a fejedbe, hogy nem vagy más, csak egy szakadt szajha. Jézus helyreállítja az asszony méltóságát. Ez nem jelenti azt, hogy ez automatikus, valószínűleg az asszonynak meg kellett keményen küzdenie a bűnével, és annak következményével, de lehetősége nyílt egy új életre.
  7. És végül: míg a férfiak nem kértek az asszony bocsánatából, mert számukra az volt a fontos, hogy bebizonyosodjon az igazuk, addig megdöbbentő, de Jézus sem követeli meg az asszonytól, hogy bocsánatot kérjen. A történetből mégis teljesen világos, hogy az asszony bánta azt, amit tett, és Jézus feloldozta.

Szeretem ezt a történetet, mert mindig emlékeztet arra, hogy Jézus nem a társadalmi erkölcsösség alapján ítél, hogy a társadalmi erkölcsösség mindig képmutató és korrupt, arra használjuk, hogy magunkat védjük. A társadalmi erkölcsösség mindig az erősek oldalán áll, és mindig a gyengébbeket hibáztatja. Jézus Isten törvényére épít, ami a gyengéknek nyújt kezet, és a kegyelemre, ami újrakezdést biztosít. Az újrakezdés a társadalmi erkölcsösség számára elfogadhatatlan, mert aki vétkezett, annak már annyi joga sincs, hogy éljen. Éljen, de szenvedjen, mint a kutya, marcangolja bűntudat, és földön csúszva élje tovább az életét.

Úgy látom, hatalmas veszélye a keresztény hitnek, hogy összemosódik a társadalmi erkölcsösséggel. Jézus nem ítéli el az asszonyt, akit a társadalom elítélt.

A Egy el nem követett kövezés bejegyzés először a Újragondoló jelent meg.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 9

Latest Images

Trending Articles